Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Wiśniowej

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Wiśniowej

Wycieczka do Łańcuta i Markowej

Dnia 22 października 2019r. uczniowie klas 7-8 pod opieką wychowawców i nauczycieli, uczestniczyli w wycieczce do kompleksu pałacowo – ogrodowego w Łańcucie, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz skansenu. Pierwszym punktem na naszej mapie był Zamek w Łańcucie. Jest to jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce.
Przewodnicy niezwykle barwnie opowiadali nam o właścicielach pałacu oraz zainteresowaniach magnackich rodów Lubomirskich i Potockich. Uczniów zachwyciły pełne przepychu i bogactwa wnętrza zamkowe, piękne posadzki, kryształowe żyrandole oraz antyczne posągi. Każde z pomieszczeń urządzone było z dużym wyczuciem stylu. Uczestnicy wycieczki chcieliby zatańczyć na Sali Balowej lub zjeść obiad w Wielkiej Jadalni. Zwiedzili również stajnie. Wizyta w Zamku dostarczyła uczniom wielu wrażeń, ciekawych przeżyć oraz pogłębiła ich wiedzę.

Drugim celem naszej podróży była Markowa i Muzeum Ulmów. Przewodnik w ciekawy sposób przybliżył nam sytuację Żydów w czasie II wojny światowej, opowiedział o mieszkańcach wsi, którzy ukrywali skazaną na zagładę ludność żydowską oraz przedstawił tragiczną historię rodziny Ulmów. Józef i Wiktoria oraz sześcioro ich dzieci zostali zabici 24 marca 1944r. przez niemiecką żandarmerię dowodzoną przez Eilerta Diekena. Zamordowani zostali również Żydzi, którzy ukrywali się w domu Ulmów. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć pamiątki po bohaterskiej rodzinie np: fotografie wykonane przez Józefa, książki i przedmioty codziennego użytku. Młodzież mogła wysłuchać również relacji mieszkańców Markowej, którzy nieśli pomoc Żydom oraz przeczytać nazwiska osób, które zostały zamordowane. Wielkie wrażenie zrobiła na zwiedzających wizyta w symbolicznie przedstawionym domu rodziny Ulmów oraz obrazy dzieci, których życie zakończyło się tragicznie. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali pomnik ofiar Holokaustu, tabliczki z nazwiskami Polaków zamordowanych za pomoc Żydom na Podkarpaciu oraz Ścianę Pamięci, gdzie umieszczono nazwiska mieszkańców naszego regionu, którzy ratowali wyznawców judaizmu. Dla młodzieży była to cenna lekcja historii.

W Markowej zwiedziliśmy również skansen - muzeum z chałupami i budynkami gospodarczymi z przełomu XIX i XX wieku. Dla uczniów przebywanie w chatach wiejskich, spichlerzu i innych pomieszczeniach było podróżą w czasie oraz przeniesieniem się do minionej epoki. Niektórzy próbowali swoich sił w pracach gospodarskich oraz zachwycali się strojami ludowymi. Wizyta w skansenie była ciekawym doświadczeniem i źródłem wiedzy na temat życia na wsi.

Tekst: Jolanta Basamania
Zdjęcia: Dorota Magryś
Wpisał: Piotr Ziemba
08.11.2019