III TURNIEJ SZACHOWY – WIŚNIOWA 2013

„Szachy to więcej niż gra czy rywalizacja. To wojna, teatr i śmierć.”

(Fabio Stassi)

O słuszności tego powiedzenia przekonaliśmy się osobiście 07 lutego 2013 roku, podczas rozegranego w naszej miejscowości III Turnieju Szachowego pod patronatem Wójta Gminy Wiśniowa, gdzie na naszych oczach przebiegała wspaniała sportowa rywalizacja.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem przedsięwzięcia jest pan mgr Piotr Kawa - nauczyciel wychowania fizycznego w naszej szkole, wielki pasjonat i propagator tej szlachetnej gry wśród młodzieży. Przy ogromnym wsparciu i zaangażowaniu pani dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiśniowej- mgr Beaty Włodyki oraz z pomocą niemal wszystkich nauczycieli pracujących w naszej szkole i części uczniów zorganizował i przeprowadził wspaniałą imprezę, która zgromadziła prawie 200 uczestników z wielu stron Polski: całego Podkarpacia, Małopolski a nawet Mazowsza oraz zawodników zagranicznych-znanych szachistów z Ukrainy, co nadaje jej status zawodów międzynarodowych.

Turniej cieszył się wielkim zainteresowaniem wśród okolicznych mieszkańców oraz miłośników tej sportowej dyscypliny z całego regionu, którzy licznie przybyli śledzić zmagania zawodników, mobilizować ich do wysiłku i nagradzać uznaniem za sukcesy.

Prestiż imprezy podniósł udział pana Mariana Bysiewicza- arbitra Międzynarodowej Organizacji Szachowej FIDE, który zechciał nadzorować zmagania szachistów i wspaniale spisał się w roli głównego sędziego.

Późnym popołudniem zmagania zostały rozstrzygnięte i nagrodzono zwycięzców w grupie kobiet i mężczyzn w trzech kategoriach:

I) grupa C- juniorzy ur. 2001 i młodsi:
•I- Martyna Olszewska- RzKSz Rzeszów
•II- Martyna Kulec - MZKS Unia Nowa Sarzyna
•III- Julia Flisak - RzKSz Rzeszów
•I -Tomasz Bober - UKS SP 1 Brzozów
•II – Kacper Guzik - KKSz Urania Krosno
•III- Hubert Bień - MKSz Gryf Dębica

II) grupa B – juniorzy ur 1995-2000:
•I – Zuzanna Jurkiewicz - UKS SP 1 Brzozow
•II- Urszula Jakubowska - MZKS Unia Nowa Sarzyna
•III – Agnieszka Łuka - RzKSz Rzeszów
•I- Arkadiusz Babiarz - RzKSz Rzeszów
•II- Adrian Miąsik - RzKSz Rzeszów
•III-Mieszko Miś - LKSz GCKiP Czarna

III) grupa A seniorzy:
•I- Joanna Święch - LKSz GCKiP Czarna
•II- Dorota Bober - Górki
•III- Iwona Czopor - Sanok
•I- Petr Golubka - Dołyna (Ukraina)
•II- Bogdan Czarniecki - TKKF Drogowiec Kraków
•III-Mkhailo Shakhow - Ivano- Frankivsk (Ukraina)

Ponadto w każdej z nich wyłoniono najlepszego zawodnika Gminy Wiśniowa, którymi zostali:
•Grupa C: Klaudia Cierpiał, Kamil Tomkowicz
•Grupa B: Kinga Sułkowska, Tomasz Boron
•Grupa A: Kinga Jarosz, Mateusz Leśniak

Myślę, ze najlepszą puentą zorganizowanego w naszej miejscowości III Turnieju Szachowego- Wiśniowa 2013- będą słowa amerykańskiego pisarza Adama Fawer:

„Szachy są jak życie (...). Każda figura i pion mają swoje zadanie. Niektóre są słabe, inne są mocne. Niektóre ważne są na początku gry, a inne cenniejsze pod koniec. Ale żeby wygrać, potrzebujesz ich wszystkich. I, tak jak w życiu, nie ma punktacji. Można mieć o dziesięć pionów mniej, a i tak wygrać.”
08.02.2013