Zimowy rajd pieszy 2015

Zimowy rajd pieszy
szkolnej sekcji turystycznej PTTK:
„Wielopole Skrzyńskie – Kamieniec – Siedlisko „Janczar” w Pstrągowej”

Ostatni rajd pieszy szkolnej sekcji turystycznej PTTK odbył się 24 stycznia 2015 r. na trasie Wielopole Skrzyńskie – Siedlisko „Janczar” w Pstrągowej w ramach X Rajdu narciarsko- pieszego o Puchar Przechodni Starosty Strzyżowskiego. Wzięło w nim udział 33 uczniów oraz opiekunowie: pani Agata Wydro, pani Agnieszka Flaga i pani Małgorzata Tęcza.
Rajd rozpoczęliśmy o godzinie 8:00, zbiórką przy Szkole Podstawowej w Wiśniowej, skąd autokarem wyruszyliśmy do Wielopola Skrzyńskiego. Na miejscu czekali na nas przewodnicy PTTK pan Łukasz Kaczmarz i Stanisław Polański oraz grupa uczniów z ZS w Pstrągowej. Po krótkiej odprawie wyruszyliśmy w trasę. Warunki pogodowe nie były łatwe, padał mokry śnieg a my mieliśmy do pokonania pieszo ponad 14 km. Trasę wyznaczono bocznymi drogami, a to sprawiło, że do pokonania mieliśmy rozległe równiny, gęsty las, pagórki i strome wzniesienia, na które wdrapywaliśmy się niemal na kolanach. Pokonywaliśmy również powalone drzewa oraz przeskakiwaliśmy przez wartki strumyk – dla wszystkich uczestników rajdu była to wspaniała zabawa i powód do śmiechu. Po trzech godzinach wędrówki (ze średnią prędkością 4½ km/h), trochę przemoczeni i zmęczeni dotarliśmy do celu, gdzie czekał na nas zasłużony odpoczynek i ciepły posiłek. W tym dniu Siedlisko „Janczar” w Pstrągowej odwiedziło ponad 400 osób, byli to harcerze i członkowie innych grup PTTK z podkarpackich szkół. Miłym akcentem i niespodzianką była loteria fantowa, w której każdy mógł coś wygrać. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń około godziny 17:00 zakończyliśmy nasz rajd udając się w drogę powrotną do Wiśniowej. Za udział w nim, każdy z uczestników otrzymał 16 punktów GOT, które z kolei możemy zamienić na odznaki.
Z niecierpliwością czekamy na dwudniowy rajd wiosenny, połączony z noclegiem – kolejny raz szykuje się wspaniała przygoda.

Autor: Michalina Głód
29.01.2015