Rajd wiosenny PTTK

Żegnaj zimo - witaj wiosno!
Wycieczka autokarowo-piesza
szkolnej sekcji turystycznej PTTK:
„Wiśniowa- Głobikowa-Mała- Wielopole Skrzyńskie- Pstrągowa- Wiśniowa”

W dniu 21 marca 2015 r. odbył się XXXIII rajd PTTK z okazji pierwszego dnia wiosny. Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły z klas IV, V, VI.

Wyprawę rozpoczęliśmy o godz. 7.25, zbiórką przy Szkole Podstawowej w Wiśniowej, skąd autokarem wraz z opiekunami panią Agatą Wydro, panią Agnieszką Flaga i panią Małgorzatą Tęcza wyruszyliśmy do Głobikowej. W tej niewielkiej miejscowości znajduje się wieża widokowa licząca 24 m. wysokości. Wszyscy uczestnicy bez trudu dotarli na jej szczyt, skąd podziwialiśmy piękną panoramę okolicy. Obok wieży znajdował się plac zabaw i duże figury dinozaurów. Spotkaliśmy się tam z naszym przewodnikiem i innymi grupami PTTK, skąd wspólnie pojechaliśmy do miejscowości Mała. Czekała tam na nas wędrówka na szczyt góry, gdzie znajdował się pomnik Chrystusa Króla. Na pozór małe wzniesienie naprawdę nas wykończyło, ale widok był imponujący. Betonowo-ceglany pomnik wznosił się na wysokość 17 metrów, a rozpiętość jego ramion wynosi 8 metrów.

Jednym z celów naszej wyprawy było zebranie naturalnych, ekologicznych materiałów potrzebnych do zrobienia marzanny. Całą grupą rozpoczęliśmy ponad dwu godzinny marsz (czasami też bieg) do „Siedliska Janczar” w Pstrągowej. Pogoda była wiosenna i słoneczna dzięki temu nie odczuwaliśmy zmęczenia i z uśmiechem na twarzy dotarliśmy do celu. Na miejscu został ogłoszony konkurs na najładniejszą, ekologiczną marzannę, więc ochoczo zabraliśmy się do pracy. Byliśmy podzieleni na dwie grupy, chłopców i dziewczyn. Mnie więcej po godzinie marzanna dziewczyn była gotowa. Głowę i tułów zrobiłyśmy ze słomy, a spódnicę z suchych traw zebranych po drodze. Chłopcom też dobrze szło, ale zebrali za mało potrzebnych materiałów. Po rozstrzygnięciu konkursu okazało się, że marzanna dziewczyn ze Szkoły Podstawowej z Wiśniowej zajęła drugie miejsce. Jako nagrodę otrzymałyśmy piłkę do gry w siatkówkę i piłkę nożną.

Dumni i zadowoleni z siebie, że w tak aktywny sposób powitaliśmy wiosnę, zakończyliśmy naszą wyprawę.

Z pozdrowieniami dla wszystkich uczestników rajdu:
Michalina Głód, kl. Vb
23.04.2015