Wiosenne Marsze na Orientację

30 maja 2015r. na naszym terenie odbył się wiosenny marsz na orientacje zorganizowany przez PTTK Rzeszów. Miejscem zbiórki była Jazowa, a dokładnie Szkoła Podstawowa. Już od wczesnych godzin porannych ekipa PTTK-u na czele z naszym kolegą Łukaszem Kuczmarzem solidnie wzięła się do pracy oznaczając teren punktami, które później należało odnaleźć z pomocą mapy i zapisać przypisany do punktu symbol na specjalnej karcie. W marszu wzięło udział blisko 200 uczestników, w tym 36 uczniów i 3 opiekunów z naszej szkoły.
Regulamin marszu przewidywał start drużyn dwuosobowych oraz kategorię rodzinną. Nasz Obieżyświat wystawił 16 par oraz 7 osobową grupę rodzinną. Każda para/grupa startowała o przypisanej do siebie godzinie i miała za zadanie zebrać wszystkie punkty na trasie w jak najkrótszym czasie. Było to nasze pierwsze spotkanie z marszem na orientację więc potraktowaliśmy to jako naukę i coś nowego. Oczywiście odezwała się też w nas żyłka rywalizacji i walczyliśmy zarówno z czasem, jak i zmęczeniem. Po powrocie na każdego uczestnika czekała kiełbaska z ogniska i gorąca herbata. Na miejscu był prowadzony kurs pierwszej pomocy, który prowadził ratownik medyczny objaśniając wracającym stopniowo grupom, jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia zdrowia bądź życia. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała ekipa PTTK-u rozstawiona na całej trasie (częściowo niebieski szlak), aby zapobiec ewentualnemu zbłądzeniu. Aczkolwiek jednej zdolnej parze naszej sekcji udało się ich przechytrzyć i nieco zboczyć wracając „troszeczkę” później i nadrabiając kilometrów, ale… czego się nie robi dla dobrej kondycji.

Tekst: Sławomir Tęczar
Wprowadził: Piotr Ziemba