Spotkanie z prawnuczką Marii Konopnickiej

” Życie - to nie tylko droga między narodzinami, a śmiercią.
To także ślad - jaki pozostawiamy w czyimś sercu...”

W dniu 21 listopada 2015 roku mieliśmy zaszczyt spotkać się z niezwykłą osobą – gościliśmy prawnuczkę Marii Konopnickiej patronki naszej szkoły - panią Joannę Modrzejewską.
Pani Joanna przybyła do nas na zaproszenie wójta gminy Wiśniowa pana Marcina Kuta, który towarzyszył jej w czasie tej wizyty.

Gdy tylko dotarła do nas informacja, że będziemy mieć możliwość spotkania z przedstawicielką rodu Konopnickich, obok radości i podniecenia, które temu towarzyszyły poczuliśmy ogromną odpowiedzialność za to, aby godnie przyjąć tak znamienitą osobę.

Pani Joanna pojawiła się w towarzystwie pani Małgorzaty Salacha - burmistrz gminy Kołaczyce i pani Iwony Matysik - redaktor naczelnej i właścicielki iTV południe. Już w momencie gdy weszła do sali, gdzie miało odbyć się spotkanie z dziećmi, nauczycielami, personelem szkolnym i zaproszonymi gośćmi- emerytowanymi pracownikami szkoły i rodzicami uczniów, zobaczyliśmy osobę skromną, przyjaźnie uśmiechniętą, od której biła niesamowita pozytywna energia i radość życia. Potwierdzenie tego otrzymaliśmy w czasie spotkania, na którym pani Modrzejewska opowiadała historie rodzinne, przedstawiała opowieści z życia swojego i swojej mamy Zofii, która wychowywała się u boku swojej znanej babci Marii Konopnickiej. Zachwyciła nas wtedy pięknem wypowiedzi, subtelnym poczuciem humoru, wrażliwością i otwartością na świat i ludzi. Z przyjemnością i w wielkim skupieniu słuchaliśmy tego o czym opowiadała, żałując ze to spotkanie nie może trwać zbyt długo.

Uczniowie naszej szkoły, czując wagę tej wizyty pięknie przygotowali się do przyjęcia pani Joanny i innych gości. Zaprezentowali program artystyczny „Preludium jesienne - w duszy mej gra Ojczyzny nuta”. Przedstawiona w nim wędrówka przez ludzkie życie, od narodzin do starości, z występującą postacią Marii Konopnickiej w poszczególnych etapach życia i twórczości, ukazywała i podkreślała ponadczasowe wartości: miłość do rodziny, ojczyzny, szacunek dla człowieka i przyrody, zachwyt nad pięknem otaczającego świata oraz podkreślała wartość tradycji. Bardzo wartościowe i wzruszające było to, że w przedstawieniu wspólnie wystąpiły przedszkolaki, uczniowie szkoły, nauczyciele a nawet pani dyrektor Beata Włodyka ( co zresztą nie jest u nas czymś wyjątkowym). Ocierane ukradkiem łzy wzruszenia wśród publiczności wynagrodziły starania występujących i świadczyły o wysokim poziomie wykonania i wielkich emocjach towarzyszących montażowi.

Radość i ciepło jakie pozostały w nas po tym dniu będą nam towarzyszyć jeszcze długo, a pamięć po spotkaniu z tak wspaniałym człowiek jak pani Joanna Modrzejewska pozostanie w nas na zawsze.
Cieszmy się z tego co dane jest nam doświadczać, doceńmy ludzi których spotykamy na swojej drodze, idźmy przez życie z myślą żeby niczego z niego nie uronić, nie przegapić żadnej chwili, żadnego człowieka, nie przejść obojętnie obok dobra, które ktoś nam ofiaruje. Pamiętajmy…
„...każdy dzień to odrobina życia: każde przebudzenie, to odrobina narodzin,
każdy poranek, to odrobina młodości, każdy sen zaś, to namiastka śmierci…”

Relacja z uroczystości pod adresem:

przygotowała: Agnieszka Flaga
Wprowadził: Piotr Ziemba