Luty w przedszkolu

„Wszyscy bawią się wspaniale, jak co roku w karnawale”

Ogólnopolski program "Czyste powietrze wokół nas" przygotowany przez Państwową Stację Epidemiologiczno - Sanitarną w Strzyżowie

„Wszyscy bawią się wspaniale, jak co roku w karnawale”

Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez wszystkich – małych i dużych, dostarczającą nam wielu przeżyć i radości.
Tak też było i tym razem, przede wszystkim dlatego, że po raz pierwszy u nas był to „bal na ludową nutę”.
Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się dzieci w kolorowych strojach. Przedszkolaki przebrane były za krakowianki i krakowiaków, góralki i górali…
W tym wyjątkowym dniu odwiedzili nas bardzo ważni goście, byli to przedstawiciele Zespołu Pieśni i Tańca „WISZNIA" z Wiśniowej Panie Mariola Gruszczyńska i Marta Pastuszak oraz Panowie Andrzej Michalski i Tomasz Ścibior ze swoim choreografem panem Grzegorzem Tomaszewskim. Goście zaprezentowali nam swoje stroje ludowe , pokazali tańce z różnych regionów Polski oraz, co sprawiło najwięcej frajdy naszym przedszkolakom znaleźli czas na wspólną zabawę i pozowali do zdjęć.
Ponieważ dzień naszego balu to był tłusty czwartek nie mogło zabraknąć tradycyjnego pączka dla każdego z uczestników zabawy. Po krótkim wypoczynku muzyka znowu porwała wszystkich do tańca w rytmie krakowiaka, trojaka, kujawiaczka, nie obyło się oczywiście bez „Kaczuch” i „Chusteczki haftowanej”.
Kiedy czas zabawy dobiegł końca wszyscy z żalem opuszczali salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie tak pięknych ludowych strojów. Przede wszystkim jednak dziękujemy gościom z Zespołu Pieśni i Tańca „Wisznia” za ich obecność wśród nas, liczymy na to, że nie było to nasze ostatnie spotkanie i jeszcze nas kiedyś odwiedzą.

"Czyste powietrze wokół nas"

W lutym najstarsze grupy z naszego przedszkola po raz kolejny przystąpiły do realizacji ogólnopolskiego programu ,,Czyste powietrze wokół nas” przygotowanego przez Państwową Stację Epidemiologiczno-Sanitarną w Strzyżowie. Podstawowym celem tego programu jest:
- wdrażanie u dzieci szacunku do otaczającego świata
- zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego
- wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu papierosowego
Treści programu realizowane były w czasie 5 zajęć warsztatowych: „Co i dlaczego dymi?”, „Jak się czuję, kiedy dymi papieros?”, „Co się dzieje, kiedy ludzie palą papierosy?”, „Jak unikać dymu papierosowego?”, „Proszę, nie pal przy mnie!”. Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały podczas wycieczki źródła dymu, projektowały własny znaczek „Nie pal przy mnie”, który miały zawiesić u siebie w pokoju. Założeniem programu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.