Luty w przedszkolu

Kocham mocno Babcię, Dziadka,
to nie żarty moi mili.
Z serca im życzenia składam,
by sto latek jeszcze żyli.

Ogólnopolski program "Czyste powietrze wokół nas"
„Co i dlaczego dymi?”, „Jak się czuję, kiedy dymi papieros?”, „Jak unikać dymu papierosowego?”, „Proszę, nie pal przy mnie!”

14 lutego, w dniu, gdy wszystkie serduszka jeszcze mocniej biją nasza spora gromadka przedszkolaków z niecierpliwością oczekiwała na przybycie swoich ukochanych Babć i Dziadków. W tym roku nasza uroczystość upłynęła w ludowym nastroju. Sięgnęliśmy do tradycji i kultury naszej ojczyzny, regionów, wsi. Folklor dominował wszędzie: w dekoracji sali, przepięknych ludowych strojach, piosenkach i przyśpiewkach ludowych, muzyce, a w szczególności tańcach. Każda grupa zaprezentowała jeden taniec. Były to: polonez, grozik, koziorajka, lasowiak i szot. Nie zabrakło również przyśpiewki „Miała baba koguta” z jej głównymi bohaterami – kogutem i indorem oraz humorystycznej, gwarowej scenki. Przedszkolaki oddały w tym programie całe swoje tak małe jeszcze - ale jakże wielkie serca, dziękując swoim ukochanym Babciom i Dziadkom za ich dobroć, miłość, poświęcenie i tak liczne przybycie. Babcie i Dziadkowie natomiast nagrodzili występy wnuków gromkimi brawami, uśmiechami i radosnymi spojrzeniami.
Po zakończonej części artystycznej zarówno pani dyrektor Beata Włodyka, jak również zaproszony pan wójt Marcin Kut złożyli szanownym gościom życzenia i pogratulowali tak wspaniałych pociech. Wnuczęta natomiast wręczyły serduszka z folkowym akcentem. Dodatkową atrakcją była wystawa przedmiotów i narzędzi z dawniejszych czasów, którą udostępnił pan Kazimierz Długosz z Wiśniowej, za co mu serdecznie dziękujemy.
Wszyscy bawili się świetnie, a radosne miny gości oraz szczęście dzieci pokazały nam po raz kolejny, jak ważne w dialogu pokoleniowym są takie spotkania.

Ogólnopolski program "Czyste powietrze wokół nas"
W lutym najstarsze grupy przedszkolaków: 0a, 0b i 5-latki kolejny raz przystąpiły do realizacji ogólnopolskiego programu ,,Czyste powietrze wokół nas” przygotowanego przez Państwową Stację Epidemiologiczno-Sanitarną w Strzyżowie.

Celem programu było:
• uczenie dzieci szacunku do otaczającego świata
• zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego
• wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu papierosowego
• zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów.

W trakcie trwania programu, odbył się 5 dniowy cykl zajęć warsztatowych o tematyce: „Co i dlaczego dymi?”, „Jak się czuję, kiedy dymi papieros?”, „Co się dzieje, kiedy ludzie palą papierosy?”, „Jak unikać dymu papierosowego?”, „Proszę, nie pal przy mnie!”
Dzieci obejrzały prezentację multimedialną pt: "Szkodliwość dymu", śpiewały „Piosenkę o Dinku”, wykonały plakaty „Wybór Dinka” Dzięki tym zajęciom zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, jego wpływu na zdrowie człowieka: serce, płuca, obserwowały podczas wycieczki źródła dymu, wymieniały zagrożenia dla środowiska związane z dymami przemysłowymi, projektowały własny znaczek „Nie pal przy mnie, proszę”, który wręczały palącym członkom rodziny.
23.02.2017