Festiwal Nauki 2017

18 września 2017 roku 40-osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiśniowej miała możliwość uczestniczyć w Pikniku Naukowym, który odbył się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce. Wyjazd był nagrodą dla uczniów, którzy osiągnęli w ubiegłym roku szkolnym wysokie wyniki w nauce.
Wraz z panią Agnieszką Flagą i panią Renatą Czają najpierw udaliśmy się na wykład popularnonaukowy „Skąd się biorą kolory”. Nie wszystkie jednak szkoły, które przyjechały na Festiwal Nauki, mogły uczestniczyć w tym bardzo ciekawym wykładzie. Następnie nasze panie pozwoliły nam samodzielnie obejrzeć wystawy interaktywne i pozostałe przygotowane atrakcje. Mieliśmy niestety mało czasu na to, aby z bliska przyjrzeć się fascynującemu światu nauki. Swoją działalność zaprezentowały koła naukowe, instytucje i organizacje z regionu i całej Polski związane z naukami ścisłymi i kierunkami technicznymi. Mnie zafascynowały: symulator lotu, łazik marsjański, drony, modele samolotów, linie produkcyjne, silniki samolotów oraz wiele pokazów chemicznych. W trakcie pikniku rozweselał uczestników Robot EuGenius, który przypominał przybysza z kosmosu. Można było zrobić sobie z nim zdjęcie. Zauważyłem duże klocki lego, z których można było coś zbudować, dmuchany plac zabaw i planetarium. Porozmawiałem ze studentami z Politechniki Rzeszowskiej na temat robotyki i innych ciekawych kierunków. Festiwal Nauki trochę przypominał mi Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, który miałem możliwość odwiedzić w ubiegłym roku. Fajnie, że nasza szkoła została zgłoszona do udziału w pikniku. Zobaczyliśmy dużo wystaw, eksperymentów, doświadczeń i łamigłówek edukacyjnych. Szkoda, że musieliśmy przed godziną 12 opuścić budynek, bo wielu stanowisk naukowych nie zdążyliśmy zobaczyć, a były naprawdę ciekawe.

Jakub Maraj, kl. VI a
12.11.2017