8 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu 2022

Jak być bezpiecznym w Internecie?
W dzisiejszych czasach ilość zagrożeń, które żerują na nas w sieci rośnie z minuty na minutę. Wystarczy parosekundowa wizyta na zainfekowanej lub spamerskiej stronie, a już na nasz dysk są ściągane (zawsze bez naszej wiedzy) niechciane dane.

„Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”
Przeczytaj o Dniu Bezpiecznego Internetu 2022 na www.saferinternet.pl

Skutki tego mogą być różne – od wyświetlania na naszym ekranie spamu po pobieranie groźniejszych wirusów za pośrednictwem złośliwych aplikacji. Jak można się przed tym zabezpieczyć? Oczywiście nic nie daje nam 100% bezpieczeństwa aczkolwiek można choć w pewnym stopniu utrudnić dostęp wirusów do komputera.

Oto niektóre z nich:
1. Mieć zainstalowany i uruchomiony dobry program antywirusowy
2. Codziennie aktualizować jego bazy wirusów
3. Co jakiś czas wykonywać pełny skan dysków komputera
4. NIE WCHODZIĆ na nieznane i podejrzanie wyglądające linki, które otrzymaliśmy od nieznanej osoby

Jeśli chcemy zwiększyć bezpieczeństwo jeszcze bardziej, możemy zainstalować dodatkowo zaporę ogniową (ang. firewall)
Kiedy korzystamy z komputera innej osoby, NIGDY NIE ZAPISUJMY NASZEGO HASŁA W PRZEGLĄDARCE! Jest to bardzo często popełniany przez użytkowników błąd. W opcjach przeglądarek, jesteśmy w stanie odczytać zapisany login i hasło.

Kolejna zasada – NIGDY nie podawaj swojego hasła na stronach, które bardzo podejrzanie wyglądają lub podszywają się za znane i Internecie strony. Istnieją one tylko po to, aby wykraść od naiwnych osób ich hasła.

I jeszcze jedna bardzo ważna zasada. Nie twórzmy prostych do odgadnięcia (czy złamania) haseł. Starajmy się aby nasze hasło:
•    miało co najmniej 6 liter
•    nie składało się z ciągów typu qwertyuiop, 1234567890, zaq1, xsw2, cde3, !@#$%^&*()
•    miało w sobie co najmniej jedną cyfrę bądź znak interpunkcyjny
•    odróżniało się od naszego loginu
•    nie było naszym imieniem, nazwiskiem czy miejscowością, w której mieszkamy

To tylko niektóre z metod zabezpieczenia się przed utratą konta. Pamiętajmy jednak, że to my swoim myśleniem stanowimy najlepsze zabezpieczenie przed niebezpieczeństwami płynącymi z Internetu.
Przygotował: Piotr Ziemba