Wiosenne spotkanie Szkolnych Kół Caritas- Jasło 07.06.2018

Szkoła to miejsce zdobywania wiedzy i kształtowania osobowości. Jednym z elementów tej pracy jest działalność naszych uczniów i nauczycieli w obszarze wolontariatu. W tej dziedzinie współpracujemy z Parafią, Gminą, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wiśniowej. Szkolne Koło Caritas działa w naszej Szkole od lat i bierze czynny udział w działalności diecezjalnej. Dwa razy do roku odbywają się w różnych częściach diecezji Zjazdy Szkolnych Kół Caritas. Na tych spotkaniach dzielimy się doświadczeniem działalności w swoich środowiskach.
Na wiosennym Zjeździe, który odbył się w Jaśle przy kościele Farnych uczestniczyła delegacja z naszej szkoły. Byli to uczennice z klasy VII wraz z opiekunem ks. Jarosławem Stefańskim.
Spotkanie rozpoczęto wprowadzenie MB Syryjskiej Współczującej po czym ks. Stanisław Słowik poprowadził modlitwę Anioł Pański. Następnie glos zabrał ks. Piotr Potyrała który nawiązał do ostatniej papieskiej encykliki Gaudete et exultate. W swoim przemówieniu nawiązał do postaci Hanny Chrzanowskiej pielęgniarki, która uważała ona że jej praca to nie tylko zawód lecz powołanie do pomagania ludziom.
Nastęnym prelegentem był Pan Maciej z Caritas Polska z Warszawy który uczestniczył w ramach akcji ,,Bus - mobilna ambasada Niepodległej". Powiedział ze dużo młodych osób interesuje się w wolontariatem i jest z tego dumny. Mówił również żeby nie narzekać na dzisiejsze trudy, ponieważ rodziny w Syrii przeżywają większe trudy już ponad 7 lat i gdyby nie wolontariat oni by nie przeżyli. Pokazywał nam zdjęcia z spotkania z papieżem Franciszkiem, które zaciekawiły większe grono uczestników. Gdy pan Maciej skończył - Syryjczyk Farit Abu Jare, który przyjechał do polski w 2015 roku opowiadał o aktualnej sytuacji w Syrii i potrzebach pozostających tam ludzi, mówił także o tym ze musiał zostawić tam swoich dziadków ponieważ byli za starzy na taką podróż wiązał się z tym wielki smutek i ból. W czasie przerwy towarzyszyła nam piosenka ks Krzysztofa. Ciąg dalszy prezentacji zaczął ks. Piotr Potyrała, pokazywał nam wspomnienia m.in. wcześniejsze spotkania wolontariuszy, wigilie dla bezdomnych oraz co dzięki nam inni mogą mieć. Na koniec odmówiliśmy Koronkę i zjedliśmy poczęstunek.
17.06.2018