Święto Patrona

9 października naszej szkoła przeżywała wielką uroczystość - Święto Patrona - Marii Konopnickiej, łącznie z Dniem Edukacji Narodowej -powszechniej znanym jako Dzień Nauczyciela.
O godzinie 8:00 w kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Świata w Wiśniowej odbyła się msza święta w intencji uczniów i nauczycieli z naszej szkoły. Wyznaczeni uczniowie czytali Modlitwę Wiernych, fragment Pisma Świętego oraz prowadzili modlitwę różańcową. W czasie mszy śpiewał chórek uczennic pod kierunkiem Pani Jolanty Czerwonki, współgrając z Danusią Śliwą z Jazowej, grającą na organach. Po zakończeniu dzieci wsiadły do autobusów i pojechały do szkoły.
Kiedy już wszyscy dojechali na miejsce, uczniowie, rodzice, grono pedagogiczne i goście zajęli miejsca na widowni sali gimnastycznej. Przed programem artystycznym, nowa przewodnicząca szkoły-Martyna Wójcik wezwała poczet sztandarowy, po czym przystąpiono do odśpiewania hymnu szkoły - "Roty". Następnie Paweł Zięba z klasy VI a przywitał wszystkich obecnych.
W dalszej części uroczystości głos zabrała Pani Dyrektor Beata Włodyka, podkreślając szczególny charakter spotkania, związany z okrągłą 100 rocznicą śmierci patronki.
Następnie zaproszono na salę gościa specjalnego...-Marię Konopnicką! Przywitano ją brawami, a ona zapoznała wszystkich z najważniejszymi faktami ze swojego życia, po czym zaprosiła do obejrzenia spektaklu "Konopnicka na wesoło? - Czemu Nie!". Do tego właśnie przedstawienia już od początku września przygotowywały się dzieci z kółka teatralnego, prowadzonego przez Panią Jolantę Czerwonka oraz Panią Małgorzatę Tęcza. Był to bardzo zabawny, a jednocześnie ciekawy i pouczający spektakl. Zaprezentowano w nim różne utwory Marii Konopnickiej, m.in.: "Na zasadzce", "Szkolne przygody Pimpusia Sadełko", "Na jagody", "O krasnoludkach i sierotce Marysi". Różnorodne rekwizyty, zabawne dialogi, jak również nadanie tekstom współczesnego charakteru niewątpliwie urozmaiciło pokaz. W przedstawieniu wzięły udział również niektóre dzieci ze Szkoły Filialnej w Jazowej. Występ był bardzo udany, co potwierdziła publiczność gromkimi brawami.
Następnie kilka słów do uczestników spotkania skierował Wójt Gminy Wiśniowa Pan mgr inż. Tadeusz Przywara. Po wystąpieniu gościa uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas. Tam, otrzymali soki w kartonikach, pączki i jabłka. W tym samym czasie pozostała część grona pedagogicznego spotkała się z zaproszonymi gośćmi.
Po krótkim czasie wszystkie dzieci wróciły na salę gimnastyczną. Tam odbył się konkurs recytatorski wierszy Konopnickiej. Wzięło w nim udział wielu uczniów, a publiczność dopingowała i oklaskiwała występy. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe.
Około godziny jedenastej wszyscy udali się do domów.
09.10.2010