Wycieczka do Bochni

Dnia 5 czerwca uczniowie klasy 2a i 5b wraz z wychowawcami Teresą Ziarnik i Agnieszką Gruszczyńską pokonali kolejną wycieczkę pociągiem zwiedzając stację w Rzeszowie, Tarnowie oraz Bochni.
Następnie udali się do Muzeum Motyli ,,Antrophoda”. Na miejscu czekał pan Filip Kobiela, współautor wystawy ponad 4600 okazów motyli z całego świata. Kolekcja zbierana była na przestrzeni 30 lat i nadal jest uzupełniana. Na lekcji przyrodniczej prowadzonej przez pana przewodnika w bardzo ciekawy, profesjonalny i przystępny sposób, uczniowie zaznajomili się z warunkami życia wybranych gatunków motyli, poznali najciekawsze ich zdolności, a także doskonałą sztukę kamuflażu. Wycieczka przyrodnicza do Muzeum motyli była ciekawą formą spędzenia wolnego czasu. Przepiękne motyle stały się inspiracją dla naszych dzieci, które po powrocie do szkoły potrafiły w doskonały sposób przelać zapamiętane obrazy na kartkę papieru malując farbami. Kolejnym punktem wycieczki był spacer ,,Plantami” na lody do ,, Cafeterii” i Pizzerii Da Grosso. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się do najstarszej w Polsce Kopalni Soli , która dziś po prawie ośmiu wiekach wydobywania soli wygląda jak podziemne miasto. Zwiedzanie kopalni uczniowie rozpoczęli od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Zjechały windą na głębokość 212 metrów. Tuż po zjeździe, na uczestników wycieczki czekała kolejka, którą przemierzyli kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze można było zobaczyć wiele ciekawych miejsc. Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie. W opowiadaniu o bocheńskiej soli sympatycznym przewodnikom pomogły multimedialne postacie: królowie polscy, kupcy genueńscy. Za pomocą holograficznych, interaktywnych inscenizacji i przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. Zwiedzający mieli wrażenie, jakby praca górników w kopalni odbywała się tuż obok nich. W pamięci uczniów na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, pracę wypalaczy metanu jak również zalanie wodą podziemnych chodników. Podziemna Przeprawa Łodzią to jedna z największych atrakcji bocheńskiej kopalni. Jedyna na skalę światową przeprawa łodzią przez zalaną solanką komorę. W towarzystwie dwóch flisaków, barwnie opowiadających o tajemniczych zakamarkach bocheńskiej kopalni, turyści pokonują odległość 120 m w zalanej solanką komorze. Przeprawa odbywa się 12 osobowymi łodziami. Podczas rejsu turyści podziwiają piękno i surowość solnej komory. Tajemniczość miejsca, nastrojowe światło i dźwięk uderzających w taflę wody wioseł, powodują niezapomniane wrażenia i pozwalają przeżyć niezwykłą przygodę! Kolejną atrakcją było zwiedzanie kaplicy św. Kingi, gdzie uczniowie poznali legendę o pierścieniu św. Kingi i odkryciu soli na bocheńskiej ziemi. Po zwiedzaniu uczniowie mieli czas na gorący posiłek, rozmowę i zakup pamiątek. Pięciogodzinny pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją i świetną zabawą. Następnie wszyscy udali się w kierunku stacji, aby wsiąść do pociągu- Intercity i udać się do Rzeszowa. W Rzeszowie była przesiadka do ,,Szyno busa” i dotarliśmy do Stacji Wiśniowa. Tam na uczniów czekali rodzice. Uczniowie byli zadowoleni, ale zmęczeni.
25.06.2019