Netykieta, czyli savoir-vivre podczas zdalnej edukacji

Drodzy Uczniowie!
Obecnie realizujemy nauczanie zdalne z wykorzystaniem Internetu, różnych aplikacji i komunikatorów. W każdej klasie mamy już wypracowany system, który z pomocą Waszych Rodziców jest skutecznie realizowany.

Zobacz lub pobierz - "Netykieta, czyli savoir-vivre podczas zdalnej edukacji w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wiśniowej"

Prosimy, pamiętajcie o poniższych zasadach:
1. Zapoznaj się z zasadami netykiety, czyli internetowym savoir-vivre, który obowiązuje wszystkich użytkowników cyberprzestrzeni.
2. Sprawdź, czy komputer (kamerka i głośnik) działają.
3. Poinformuj członków rodziny, że rozpoczynasz naukę online i oczekujesz, że nikt nie będzie Ci przeszkadzał.
4. Uprzątnij miejsce pracy i przygotuj niezbędne środki dydaktyczne (zeszyt, książkę, przybory piśmienne, kartki do robienia notatek). Możesz przygotować kubek z wodą do popijania w trakcie nauki. Dobrze jest pracować w wywietrzonym pomieszczeniu.
5. Ubierz się schludnie, uczesz włosy – potraktuj pracę w domu tak, jakbyś był w szkole. Nauczyciel, koleżanki i koledzy będą Cię przecież widzieli.
6. Pamiętaj, że obraz na komputerze rejestruje to, co znajduje się za Twoimi plecami. Zadbaj, by „podglądane” przez innych środowisko Twojej pracy mogło o Tobie dobrze świadczyć. Posprzątaj, poukładaj, uporządkuj to, co znajduje się za Tobą w pokoju, w którym pracujesz. Zobacz na podglądzie, jaki obszar Twojego pomieszczenia podlega obserwacji innych osób.
7. Jeżeli chcesz coś przekazać domownikom – wyłącz głośnik, jeżeli decydujesz odejść na chwilę od komputera – wyłącz kamerkę. Pamiętaj, aby je ponownie uruchomić, kiedy wznowisz pracę.
8. Pamiętaj też, żeby przywitać się i pożegnać z osobami, z którymi współpracujesz.
Dzięki tym prostym zasadom zdalna praca będzie dla wszystkich znacznie przyjemniejsza.
Pozdrawiam Was serdecznie i życzę dużo zdrowia
Wasza pedagog
A. Wydro

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz komentarza w systemie Librus.
22.01.2022