Wigilia w szkołach podstawowych

„W święta każdy jest dzieckiem. Na tym polega ich magia”
Czas świąt- czas niezwykły , pogodny i przepełniony atmosferą wyczekiwania, tajemnicy wręcz magii. Wszystkim udziela się to niecodzienne uczucie, przekonanie że wydarzy się coś niecodziennego, ludzi przepełnia radość a świat staje się piękniejszy. Mimo pośpiechu, hałasu, krzątaniny dostrzegamy się nawzajem i chcemy każdemu ofiarować coś miłego, małą niespodziankę, drobną przyjemność, coś co weźmie ze sobą i będzie pielęgnował w pozostałym czasie, przez cały rok.

„W gwiazdach lśni kolęd śpiew…”
W przededniu Bożego Narodzenia uczniowie klas czwartych przygotowali krótkie życzenia i kolędowanie dla wszystkich, którzy wspólnie z nimi tworzą szkolną rodzinę. Nuty śpiewanych pastorałek i życzenia świąteczne wprowadziły zebranych w radosną atmosferę świętowania oraz były wstępem do modlitwy i życzenia sobie wszystkiego co najlepsze.

„Przekażmy sobie znak pokoju…”
Wszyscy zgromadzeni w świątecznie przystrojonej sali: uczniowie klas I-VI, dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły tradycyjnie połamali się opłatkiem , złożyli sobie serdeczne, ciepłe życzenia i z nadzieją na ich spełnienie w sercach udali się do wypełniania codziennych obowiązków.

„Wigilia- przystrojony biało stół zaprasza, siądź z nami wraz gościu nasz, opłatek weź i z nami się dziel, bo dzisiaj radość gości w nas”
Uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawcami i zaproszonymi gośćmi zasiedli w swoich salach do symbolicznej wieczerzy wigilijnej. Na stołach znalazły się same smakołyki: potrawy związane z tradycją wigilijną oraz słodycze. Było bardzo milo wspólnie zjeść posiłek, porozmawiać przy stole i pośpiewać kolędy.

„Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać drugiego, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy rezygnujesz z zasad, które jak żelazna obręcz uciskają ludzi w ich samotności, jest Boże Narodzenie …”

Nadchodzi czas, gdy milkną wszystkie spory; gdy choinka rozświeca ciemne kąty; gdy twarze ludzi zmieniają się uśmiechem...

Życzmy dziś sobie nawzajem, aby Maleńki Chrystus narodził się w nas na nowo! Niech nasze serce otworzy się na światło miłości i ufności.
02.01.2014