Kółko Przyjaciół Biblioteki

Na zajęcia uczęszczają uczniowie z kl. IV – VI. Kółko powstało z inicjatywy p. pedagog oraz uczniów, którzy lubią przebywać w naszej bibliotece.

Zobacz nasze piękne zdjęcia

Podstawowym zadaniem kółka bibliotecznego jest kształtowanie zainteresowań czytelniczych oraz podnoszenie poziomu kultury. Zadanie te realizowane są poprzez:
• poszerzanie zainteresowań działalnością biblioteki,
• kształtowanie umiejętności korzystania ze zbiorów,
• wykonywanie prac technicznych /doraźna pomoc w porządkowaniu i konserwacji księgozbioru/,
• kształtowanie postawy bezinteresowności oraz odpowiedzialności za przyjęte zadania, kształtowanie umiejętności pracy w zespole,
• pomoc w przygotowywaniu i wykonywaniu gazetek ściennych i wystaw tematycznych,
• współorganizowanie konkursów i imprez bibliotecznych,
• rozbudzanie ciekawości poznawczej uczniów,
• rozwijanie zainteresowań czytelniczych, społecznych, kulturalnych.

W ramach Koła Przyjaciół Biblioteki starsi uczniowie wspierają młodsze koleżanki, kolegów swoją wiedzą i doświadczeniem. Pogłębiają wiedzę z zakresu literatury, bibliotekoznawstwa, doskonalą umiejętności wyszukiwania informacji w Internecie i korzystania z Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej. Pod okiem p. pedagog poznają pracę bibliotekarza – dokonują wypożyczeń i zwrotów książek, czasopism. Dbają o wspólne mienie wykonując konserwatorskie działania na rzecz księgozbioru.

W roku szkolnym 2010/2011 uczniowie z Koła Przyjaciół Biblioteki brali udział w przygotowaniach i organizacji:
- Konkursów karaoke:
„Zatrzymać czas lata” dla uczniów kl. IV – VI,
„Pożegnanie lata” dla uczniów kl. I – III,
„Hej kolęda, kolęda” dla uczniów kl. III – VI,
- Konkursu wiedzy o życiu i twórczości patronki szkoły – „Konopnicka znana i mniej znana” /uczniowie kontra nauczyciele/,
- Konkursów recytatorskich utworów M. Konopnickiej,
- Konkursu plastycznego „Nie tylko o krasnoludkach i o sierotce Marysi” dla uczniów kl. II – III,
- Konkursu plastycznego: „Czy to bajka, czy nie bajka, myślcie sobie, jak tam chcecie. A ja przecież powiadam: krasnoludki są na świecie…” dla uczniów kl. I,
- Andrzejek z biblioteką: „Czary mary, wosku lanie, co ma stać niech się stanie…” – wróżb i konkursów dla uczniów wszystkich klas,
- Dnia Pluszowego Misia dla uczniów wszystkich klas,
- Dwóch edycji konkursu „Mam Talent”,
- Pasowania na czytelnika uczniów kl. Ia i kl. Ib „Witajcie w świecie książek”,
- Karnawałowego Spotkania ze Szkołą dla uczniów Przedszkola Samorządowego w Wiśniowej,
- Obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu:
konkursu wiedzy o Internecie i bezpieczeństwie w Sieci „Kocham Internet” /uczniowie kontra nauczyciele/,
konkursu plastycznego „Bezpieczeństwo w Sieci”,
przeprowadzeniu i analizie wyników ankiety wśród uczniów kl. IV – VI :
”Ja i Internet”.

W roku szkolnym 2010/2011 uczniowie z Koła Przyjaciół Biblioteki:
- wzięli udział w autokarowej wycieczce do Muzeum M. Konopnickiej
w Żarnowcu z okazji setnej rocznicy śmierci patronki szkoły /13 październik 2010/,
- odbyli pieszą wycieczkę na stary Cmentarz w Niewodnej z okazji Wszystkich Świętych /3 listopad 2010/,
- wyjechali na spektakl „O dwóch takich, co ukradli księżyc” do Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie /7 grudzień 2010/.

Podsumowanie pracy w ramach Koła Przyjaciół Biblioteki w danym roku szkolnym odbywa się w czerwcu, podczas wycieczki na Pole Biwakowe w Wiśniowej połączonej z ogniskiem.