Wiśniowski Orszak Trzech Króli - 6 styczeń 2013

Dzień 6 stycznia stał się dniem wolnym od pracy z uwagi na wielkie chrześcijańskie święto, jakim jest Objawienie Pańskie – Święto Trzech Króli. W tym dniu wspominamy przyjazd Trzech Króli ze Wschodu, którzy kierowani mądrością i miłością do prawdy podążali za gwiazdą, aby oddać pokłon prawdziwemu Panu Świata.

Po raz pierwszy Orszak Trzech Króli wędrował ulicami Wiśniowej. Barwny pochód wyruszył o godz. 9.00. Kolorowa kawalkada nękana i kuszona przez diabły wędrowała z pod Szkoły Podstawowej do "Betlejem" w kościele pw. NMP Królowej Świata w Wiśniowej.

Na czele szedł zespół Ludowy i Orkiestra Dęta, za nimi królowie i ich orszaki symbolizujące Europę, Azję i Afrykę, a wśród nich nawet rzymscy żołnierze w zbrojach.

Tradycyjnie pośród pochodu wyróżniały się postacie Aniołów w białych szatach, które odpędzały złe duchy atakujące wędrowców. Wiatr próbował pozrywać korony z głów, ale z niewielkim skutkiem. Orszak ze śpiewem kolęd podążał do celu. Za przykładem Mędrców zatrzymaliśmy się na dworze Heroda, by wysłuchać fragmentu Pisma Świętego opisującego to ważne wydarzenie okresu bożonarodzeniowego. Refleksje, skojarzenia z aktualnymi wydarzeniami same cisnęły się do głowy. Wielcy tego świata zawsze chcą rządzić, mieć poddanych i wykorzystywać władzę do utrzymania swojej pozycji w społeczeństwie, nie dzieląc się z nieproszonymi gośćmi, nawet gdyby to było Boże Dziecię.

Dalsza droga do Betlejem nie była łatwa. Zmęczenie i diabły broniące dostępu do stajenki utrudniały wędrówkę, jednak magia kolęd pomogła dotrzeć do celu. Witani przez wiernych, oczekującymi pod kościołem doszliśmy do żłóbka Dzieciny, by uczcić narodziny Króla Świata, Syna Boga zesłanego z miłości do ludzi, by nas zbawił.

Msza święta, oraz śpiew kolęd w wykonaniu zespołu młodzieżowego z Dobrzechowa dopełniły uczty duchowej, jaką przygotował dla nas Ksiądz z KSM i Ośrodkiem Kultury - organizatorami Orszaku.

Prezentacja Rodzin i uczestników w uroczych i misternie przygotowanych przebraniach były uwieńczeniem wspaniałego, radosnego, religijnego i rodzinnego świętowania.
09.01.2013