Internetowy Teatr TVP dla szkół

19 kwietnia 2013 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wiśniowej obejrzeli widowisko pt. „Dziadek do orzechów”, oparte na światowej sławy utworze baletowym Piotra Czajkowskiego, a przygotowane przez Kielecki Teatr Tańca. Wydarzenie to stało się tym bardziej szczególne, iż było inicjalnym spotkaniem naszej szkoły ze sztuką w ramach projektu „Internetowy Teatr TVP dla szkół”, realizowanego przez Telewizję Polską.

Śledząc transmisję na żywo, uczniowie mieli okazję podziwiać wyjątkową choreografię i umiejętności aktorów – tancerzy, przebogatą, barwną charakteryzację oraz scenografię; mogli się przekonać – na przykładzie połączenia muzyki klasycznej i tańca współczesnego - jak rozległe są możliwości adaptacji scenicznej.

Inną z korzyści było zetknięcie z rzadko oglądaną formą spektaklu, a także wsłuchiwanie się w bogactwo dźwięków muzyki Piotra Czajkowskiego.
Warto jednak zaznaczyć, że było to dla naszych podopiecznych interesujące, lecz nie zupełnie nowe doświadczenie. Od wielu lat bowiem prowadzona jest w tutejszej szkole edukacja teatralna - zarówno wśród klas najmłodszych, jak również w klasach IV-VI. Przybiera ona różne formy. Jedną z nich jest organizowanie wyjazdów do teatru na profesjonalne spektakle oraz zapraszanie do naszej szkoły grup teatralnych.

Ponadto sami bawimy się w teatr, przygotowując inscenizacje z okazji uroczystości szkolnych, środowiskowych, w ramach realizowanych projektów, a także na różne konkursy, przeglądy kulturalne. Jesteśmy dumni z tego, że udało nam się już kilkakrotnie osiągnąć sukcesy na tym polu. Szczególną wartość mają dla nas: wyróżnienie w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Szkolnych „O gęsie pióro” w Stalowej Woli, udział w Festiwalu Teatrów Dziecięcych z Udziałem Zespołów Polonijnych „Puchar uśmiechu” – Krosno, nagrody i wyróżnienia w Wojewódzkim Konkursie Literackim „Pisarze i poeci dzieciom”, wyróżnienie w Podkarpackim Konkursie Pięknego Czytania i inne.

Udział w projekcie TVP jest zatem kolejnym ciekawym doświadczeniem, utrwalającym w młodych odbiorcach zamiłowanie do sztuki. Czekając z niecierpliwością na kolejne transmisje, wierzymy, że dostarczą naszym uczniom równie niezapomnianych wrażeń.
29.04.2013