Wycieczka do Żarnowca – śladami naszej patronki

We wtorek 4 czerwca uczniowie klasy I a, II a i II b wybrali się na wycieczkę do Żarnowca. Zwiedzanie zaczęliśmy od Szkoły Ludowej. Na kilka godziny cofnęliśmy się w czasie do XIX wieku i zobaczyliśmy jak uczyli się nasi pradziadkowie.

Siedząc w ławkach, z dziurką na kałamarz, w pocie czoła zmagaliśmy się z niezwykle trudną sztuką kaligrafii. Największe problemy sprawiła stalówka, która zamiast pisać, drapała, skrzypiała i na dodatek wyskakiwały na zeszyt okropne kleksy. Wszyscy byliśmy umazani atramentem.

Dowiedzieliśmy się tez co to takiego „dyscyplinka” (na szczęście nikt nie przekonał się jak działa na własnej skórze), ale niektórzy z nas klęczeli na grochu. Nie za karę lecz tylko w celach badawczych ( nie było to zbyt przyjemne). Trudne mieli życie szkolne ci nasi przodkowie.

Później odwiedziliśmy położony w bliskim sąsiedztwie dworek Marii Konopnickiej z pięknym parkiem, który otrzymała w darze od narodu z okazji dwudziestej piątej rocznicy twórczości. Maria Konopnicka, to patronka naszej szkoły, dlatego z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy pani przewodniczki i oglądaliśmy pamiątki pozostałe po wielkiej poetce.
Trochę zmęczeni, głodni i zmoczeni przez czerwcowy deszcz, ale pełni wrażeń wróciliśmy do naszych, współczesnych czasów. Chyba mamy lepiej!!!
09.06.2013