Szlakiem „pereł” Podkarpacia

Dnia 12 czerwca b.r. odbyła się wycieczka klas trzeciej i czwartej do kilku najciekawszych miejsc naszego regionu. Trasa Rzeszów - Łańcut - Medynia Głogowska dostarczyła uczniom niezapomnianych przeżyć.
Zbiórka przed szkołą miała miejsce o godz. 7.30. ; wszyscy byli bardzo podekscytowani. Po zajęciu miejsc w autobusach udano się w kierunku Rzeszowa. Pierwszym przystankiem było Muzeum Dobranocek. Można tam było obejrzeć m.in. figurki, których kiedyś używano do kręcenia bajek a także poznać sposoby rysowania i nagrywania kreskówek. Na koniec grupy obejrzały „Jacka i Agatkę”, „Bolka i Lolka” oraz „Koziołka Matołka” i zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia.

Niedaleko muzeum znajdowała się Podziemna Trasa Turystyczna. Jej wnętrza opowiedziały wycieczkowiczom wiele o historii Rzeszowa i okolic. Koniec tunelu znajdował się bardzo blisko Rynku, co było dobrą okazją do krótkiego postoju.

Kolejnym punktem wyjazdu był Łańcut. Zwiedzanie tamtejszego zamku okazało się szczególnie emocjonujące. Przepiękne ogrody i wnętrza, drogocenne pamiątki w postaci mebli, rzeźb, obrazów a także wizyta w Oranżerii i Powozowni pozwoliły choć na chwilę znaleźć się w innej epoce.

Ostatnią atrakcją wycieczki był pobyt w Medyni Głogowskiej. Po ciepłym posiłku grupy udały się na zwiedzanie Zagrody Garncarskiej. Przewodnicy opowiedzieli krótko o dawnym wiejskim życiu, pokazali piec służący do wypalania garnków a potem rozpoczęły się warsztaty, podczas których najpierw odbył się pokaz lepienia garnków, a następnie każdy - przy niewielkiej pomocy instruktorów - miał możliwość stworzyć gliniane naczynie, żeby zabrać i pochwalić się nim w domu. Droga powrotna minęła bardzo szybko (a garnki – o dziwo! – dotarły w całości).

Wszyscy byli zmęczeni, ale pełni wrażeń a także bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia związane ze swoim regionem. „To była naprawdę udana wycieczka!” – potwierdzają uczniowie oraz jej organizatorki: Teresa Ziarnik, Magdalena Ząbik i Mariola Skwierz.
26.06.2013