Zajęcia ekologiczne organizowane przez Związek Komunalny ”Wisłok”

Uczniowie klas czwartych wzięli udział w kolejnej edycji zajęć ekologicznych organizowanych z przez Związek Komunalny ”Wisłok” dzięki wsparciu ze środków EEA Financial Mechanizm.
Tym razem warsztaty pod hasłem „Mój Wisłok” odbyły się na trasie Rzeszów- Łańcut-„Husówka”.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzenie modelowego gniazda recyklingowego w Rzeszowie.
W miejscu tym nie tylko zobaczyliśmy jak powinno ono wszędzie wyglądać, ale dowiedzieliśmy się jak rozpoznawać z czego wykonane są różne rzeczy, gdzie je wrzucać i co najważniejsze - dlaczego trzeba i warto segregować śmieci.

Następnie pojechaliśmy do Łańcuta - tam zwiedziliśmy park przy zamku Lubomirskich i Potockich.
Wspaniała roślinność tego parku zachwyciła nas swoją urodą. Zobaczyliśmy np. najstarszy w Polsce okaz miłorzębu japońskiego (który tak naprawdę powinien nazywać się chiński, bo pochodzi z Chin), piękne platany o liściach bardzo podobnych do klonu ale charakterystycznej niepowtarzalnej korze, kasztanowce- które obdarowały nas swoimi dorodnymi owocami i wiele innych, również kwitnących, okazów roślin.
Zbieraliśmy liście na bukiety, a po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia
nagrodą niespodzianką za dobre zachowanie była dla nas sowa, którą zauważyliśmy w dziupli na wysokim drzewie.

Ostatnim etapem naszej wyprawy był rezerwat przyrody „Husówka”. Tam poznaliśmy drzewostan tego lasu ze szczególnym uwzględnieniem populacji modrzewia. Przeszliśmy ścieżką dydaktyczną- rozróżnialiśmy drzewa i …bawiliśmy się w nie. Tak, tak – byliśmy „drzewami”.

Całą wyprawę podsumowaliśmy miłym ogniskiem połączonym z pieczeniem kiełbaski.
Na koniec otrzymaliśmy tytuł „Przyjaciela rzeki Wisłok” co jest potwierdzone dyplomem. Zobaczcie do galerii!
06.10.2010