Przywracamy pamięć - Kozłówek 2013

70 rocznica mordu dokonanego przez Niemców w dniu 3 lipca 1943 roku na mieszkańcach Kozłówka i Markuszowej

Zobacz więcej na stronie OK w Wiśniowej

14 września 2013 w Kozłówku roku miała miejsce uroczystość upamiętniająca 70 rocznicę mordu dokonanego przez Niemców w dniu 3 lipca 1943 roku na mieszkańcach Kozłówka i Markuszowej. Wzięła w nim udział również reprezentacja Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Wiśniowej w postaci pocztu sztandarowego, dyrekcji, nauczycieli oraz uczniów.

W 1942 roku wielu Polaków zaoferowało pomoc Żydom, którym udało się zbiec podczas hitlerowskiej akcji likwidacyjnej. Wielu ukrywało się na terenie Kozłówka, Oparówki czy Markuszowej. Polacy pomagali im wybudować ziemianki, które miały ich ukryć przed okupantem. Wiadomo, że pod koniec 1942 roku ukrywało się łącznie ponad 40 Żydów.

W 1943 roku doszło do obławy, w której ujęty został Kiwa Diamant. Podczas przesłuchania zdradził, że pomógł mu Józef Fąfara z Kozłówka. Obaj zostali wywiezieni do Jasła i tam rozstrzelani.

Latem 1943 r. niemieccy żandarmi aresztowali i zamordowali Aleksandrę Pirgową, Feliksa Ciołkosza oraz Piotra Zagórskiego jako karę za pomoc Żydom.

Nie zezwolono nawet na pogrzeb zamordowanych, gdyż żandarmeria nie wyraziła zgody na pochówek "bandytów".

Mieszkańcy Kozłówka i Markuszowej dobrze zdawali sobie sprawę z niebezpieczeństwa związanego z pomocą Żydom. Mimo to szacunek do godności ludzkiej nie pozwolił im stać obok.

Pomogli bliźnim w potrzebie i przypłacili to własnym życiem.
Przygotował: Piotr Ziemba
21.09.2013