Grudzień w przedszkolu

Grudzień to miesiąc wyjątkowy, nie tylko ze względu na rozpoczynającą się kalendarzową zimę. To miesiąc, w którym dzieci czekają na św. Mikołaja, pieką i dekorują pierniczki, stroją choinkę i wyczekują pierwszej gwiazdki. To miesiąc magiczny, w którym jeszcze bardziej niż zawsze pragniemy sprawić komuś radość i wywołać uśmiech.
Z takim też zamiarem wyszły przedszkolaki z grup: 0a i 0b. Przy pomocy swych wychowawczyń przejrzały stronę „Marzycielska poczta”, na której zalogowane są chore dzieci czekające na listy. Po wysłuchaniu ich historii przedszkolaki wybrały dwójkę dzieci - grupa 0a Mateuszka – pragnącego założyć magiczne buty, które pozwoliłyby mu chodzić, a grupa 0b Karolinkę – której marzeniem jest tańczyć - być zdrową i stanąć również na własnych nóżkach. Wszyscy własnoręcznie przygotowali kartki świąteczne, panie spisały to, co przedszkolaki chciały powiedzieć swoim dzielnym bohaterom i wszystkie kartki zostały wysłane do czekających na nie dzieci.

Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 6 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszego przedszkola. Dzieci bardzo się ucieszyły z tej niezwykłej wizyty. Podczas spotkania z Mikołajem zaśpiewały mu piosenki, wyrecytowały wierszyki. Na twarzach widać było wielkie wzruszenie i zadowolenie. Przedszkolaki chciały odwdzięczyć się Mikołajowi, dlatego wręczyły mu laurkę i podziękowały za prezenty. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym podopiecznym wiele radości.

Święta zbliżały się wielkimi krokami dlatego jak co roku we wtorek 13 grudnia w naszym przedszkolu unosił się zapach korzennych przypraw. To był bardzo pracowity dzień , bowiem tego dnia dzieci piekły pierniczki. Najpierw odpowiednio się przygotowały dbając o czyste rączki oraz zakładając fartuszki. Poznały też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było gotowe przedszkolaki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy – wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka. Efektem naszej pracy były pełne blaszki pierniczków, którymi dalej zaopiekował się pan kucharz. Na drugi dzień po ostygnięciu rozpoczęło się dekorowanie pierniczków różnokolorowymi lukrami i barwnymi posypkami i cukiereczkami. Przygotowanie ciasteczek bardzo się dzieciom podobało. Kolejna porcja piernikowych wypieków za rok…

W środę 21 grudnia odbyła się w naszym przedszkolu Wigilia. Dzieci przygotowały krótki program artystyczny. Recytowały wiersze o tematyce świątecznej, śpiewały kolędy i pastorałki. Pani dyrektor złożyła wszystkim obecnym świąteczne życzenia, dołączył się do nich również ksiądz katecheta Jarosław Stefański. Później dzieliliśmy się opłatkiem życząc sobie nawzajem wszelkiej pomyślności i Wesołych Świąt. Potem wspólnie usiedliśmy do stołu, gdzie spożyliśmy obiad wigilijny, przepyszne pierogi, ziemniaczki, kapustę z grochem , rybkę oraz kompot z suszonych owoców . Najbardziej jednak wszystkim smakowały pierniczki. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.
12.01.2017