Styczeń w przedszkolu

Hej, biały walczyk, hop, hop, hop,
Zając na śniegu znaczy trop
Zając na śniegu pomyka
A my tańczymy walczyka…

eTwinning w naszym przedszkolu czyli…. PIERWSZE KOTY ZA PŁOTY

10 stycznia 2017 roku w naszym przedszkolu odbył się karnawałowy BIAŁY BAL. Tego dnia dominował w każdej grupie kolor biały. Stroje przedszkolaków oraz pań w pełni pasowały do tej zimowej uroczystości.Nawet tegoroczna zima spisała się na medal, gdyż solidnie sypnęła białym śnieżnym puchem i pomroziła wszystko dookoła.
Zawitała do nas także pani Monika z Balonowego Świata, która przywiozła ze sobą dużą ilość małych oraz większych balonów, którymi dzieci bawiły się podczas zabaw, konkursów zręcznościowych i tańców przy skocznej muzyce.
Na zakończenie wspólnej zimowej zabawy przedszkolaki otrzymały od pani Moniki balonikową niespodziankę – pieska, serduszko, miecz lub szablę a od Rady Rodziców słodki poczęstunek. Radości i śmiechu nie brakowało. Czekamy już na kolejny bal.

Co to takiego ten eTwinning?
Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w przedszkolach i szkołach europejskich.W przypadku przedszkoli, nauczyciele wykorzystują Internet do współpracy z bliźniaczymi placówkami zarówno w Polsce, jak i Europie, aby móc udoskonalać realizację podstawy programowej nowymi, niekonwencjonalnymi i atrakcyjnymi dla dzieci formami.
eTwinning otwiera polskie przedszkola na Europę i daje możliwość czerpania z tej niezwykłej współpracy korzyści przez wszystkich uczestników projektu: dzieci, nauczycieli, także rodziców i przedszkola jako instytucji.
Trzy najważniejsze cechy projektów eTwinning:
1. Wykorzystywanie komputera, Internetu, oprogramowania, aparatu cyfrowego, kamery czyli narzędzi niezwykle atrakcyjnych dla dzieci i wzbudzających ich entuzjazm;
2. Język – pielęgnowanie ojczystego języka, wzbogacanie słownictwa, rozwijanie ekspresji słownej itp. Języki obce - konieczne do bezpośredniej komunikacji z partnerską placówką
( w przypadku placówek z Europy). Komunikacja wywołuje radość dzieci i zwiększa ich motywację do działania.
3. Temat projektu związany z podstawą programową, nauka przez zabawę, różnorodne formy aktywności i działania projektowe.
W grudniu 2016 roku przedszkolaki z grupy 0a po raz pierwszy wzięły udział w tygodniowym projekcie eTwinning z jednym z przemyskich przedszkoli. Temat projektu związany był ze świętami Bożego Narodzenia i nosił tytuł “Boże Narodzenie tuż, tuż…”

Zadania, jakie dzieci wykonywały w czasie trwania projektu były następujące:
- zajęcia na temat zwyczajów i tradycji Bożego Narodzenia,
- wykonanie łańcucha choinkowego i dekorowanie choinki różnymi ozdobami,
- pieczenie i dekorowanie świątecznych pierniczków,
- nagranie filmiku pt. „Poznajmy się”, w którym dzieci przedstawiały się i przesyłały życzenia świąteczne,
- wykonanie kartek świątecznych różnymi technikami plastycznymi, napisanie życzeń od każdego dziecka, złożenie w książeczkę i wysłanie pocztą na adres partnerskiego przedszkola,
- wykonanie kartek świątecznych na komputerze (w programie Paint) i wysłanie ich drogą elektroniczną,,
- przygotowania do Wigilii przedszkolnej – utrwalanie wierszy, kolęd i pastorałek
- relacja foto i video na stronie eTwinning.
31.01.2017