Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Wiśniowej

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Wiśniowej

Marzec w przedszkolu

1. "Światowy Dzień Poezji dla Dzieci"
W dzisiejszych czasach, gry radio, telewizja i Internet jest na porządku dziennym , warto pamiętać o tym, jak wielką rolę w kształtowaniu młodego pokolenia odgrywa kontakt z literaturą – a zwłaszcza czytanie dzieciom wierszy bajek i baśni.

2. Pierwszy dzień wiosny
„Z dalekiego kraju bociany wracają,
a zielone żabki w strachu uciekają.
A dzieci się cieszą, a dzieci się śmieją,
że wróciła wiosna, że śniegi topnieją.”

3. Pierwsza pomoc
Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy.

4. Wyjazd do kina „Sokół” w Strzyżowie na film animowany pt.: „ Zając Max ratuje Wielkanoc”1. "Światowy Dzień Poezji dla Dzieci"
W związku ze Światowym Dniem Poezji dla Dzieci, który obchodziliśmy w naszym przedszkolu 14 marca odwiedziły nas panie Marta Ciosek i Barbara Król z Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiśniowej, które przeczytały nam ciekawe wiersze znanych poetów jak również wspólnie z nami się bawiły. Dużą niespodziankę zrobiły nam koleżanki ze starszych klas (w składzie : Gabriela Lepak kl. III a; Zuzanna Bobek, Wiktoria Godek, Sylwia Petka, Kinga Lepak z kl. V a oraz Malwina Zarszyńska, Malwina Dziak, Weronika Witalec i Ewelina Kopyto z KL. VI a) , które pod przewodnictwem Pani Magdaleny Ząbik przygotowały nietypową interpretację wybranych utworów. Wszyscy z zaciekawieniem obejrzeli inscenizowane wiersze „Zosia Samosa”, „Kotek” połączony z konkursem picia mleka z miseczek bez pomocy rąk, odgrywaniem ról w „Rzepce” oraz „Murzynek Bambo” – rap , zakończony degustacją bananów. Każda z grup przedszkolnych również się przygotowała i wyrecytowała swoje ulubione wiersze. Spotkanie było świetną okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych dzieci, oraz rozwijania talentów recytatorskich.

2. Pierwszy dzień wiosny
Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny – 21 marca – był bardzo radosny w naszym przedszkolu. Wszystkie przedszkolaki przyszły ubrane na żółto i zielono. Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od konkursów, gier i zabaw związanych z tematyką pór roku. Wszystkie dzieci z entuzjazmem i zaangażowaniem rozwiązywały zagadki, uczestniczyły w grach i zabawach ruchowych. Każda grupa wykonała również bardzo ciekawe prace plastyczne . Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych Przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre.

3. Pierwsza pomoc
Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Dlatego w każdej grupie obyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, które poprowadził dla nas Pan Sławomir Tęczar. Podczas spotkania, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Przedszkolaki pod czujnym okiem pana Sławka mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy i utrwaliły znajomość numerów alarmowych. Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Z tego powodu należy już od najmłodszych lat instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy.
„Czym skorupka za młodu nasiąknie, to Jan będzie umiał”

4. Wyjazd do kina „ Sokół” w Strzyżowie
Dużą niespodzianką dla nas był zorganizowany przez Radę Rodziców wyjazd do Domu Kultury „ Sokół” w Strzyżowie na film animowany pt.: „ Zając Max ratuje Wielkanoc”. Natomiast najmłodsza grupa „Krasnoludki” miały zajęcia „z kosmetyczką”, która zrobiła im wyjątkowy i niecodzienny makijaż.
Wpisał: Piotr Ziemba
12.04.2017