Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Wiśniowej

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Wiśniowej

Jeśli w podróż, to może…

Jeśli w podróż, to może… BALONEM NAD LITWĄ? Do takich wojaży zaprosiła grupa uczniów klasy 8 b wraz z p. Magdaleną Ząbik, przygotowując stoisko prezentujące wylosowany kraj europejski. I udało się! 14 grudnia 2021 r. projekt otrzymał I miejsce na V Powiatowym Festiwalu Kultury Europejskiej w Zespole Szkół w Czudcu. Brawo, Ósmaki, za kreatywność, zaangażowanie i wytrwałość! Powtórzyliście sukces sprzed dwóch lat!
A pracy było niemało, gdyż na stoisku znalazła się i bogata w szczegóły makieta Litwy – pomysł koordynowany przez Sebastiana, i lalki z uszytymi przez Julię strojami ludowymi, i lepione ręcznie litewskie przysmaki (wyglądały bardzo apetycznie, mimo że z masy solnej) wraz z przepisami – dzieło Klaudii, i plakat z zapiskami z podróży po Litwie, przygotowany przez Adę, a także księga znanych Polaków z litewskim korzeniami – stworzona przez Kacpra, i prezentacja multimedialna o najciekawszych miejscach w tym kraju autorstwa Marcina oraz bocian – symbol Litwy zrobiony przez Zuzię, tryptyk historyczny o wspólnych dla Polski i Litwy momentach dziejowych. Szczególną wartość miały również udostępnione z prywatnych zbiorów przez p. Urszulę Jamróg świątki, prezentujące znane na Litwie snycerstwo, książki wypożyczone przez Gminną Bibliotekę w Wiśniowej oraz pamiątki z pobytu na Litwie p. Jolanty Czerwonki. Oczywiście, podróż nie odbyłaby się bez wspaniałego balonu i pomocy p. Doroty Magryś.

I to wszystko w dwa tygodnie! Rzeczywiście, tempo i nakład pracy były duże, ale czyż nie było warto? Prezentacja bardzo spodobała się jury konkursowemu, które przyznało naszej grupie dyplomy i cenne nagrody.

Wprawdzie głównym celem konkursu było rozwijanie umiejętności i zainteresowań lingwistycznych oraz rozpowszechnianie tradycji i kultury krajów europejskich, jednak równie ważny okazał się inny cel – wyzwalanie artystycznych emocji, inspiracji twórczych oraz integracja środowiska młodzieży.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za wsparcie i wiarę w powodzenie!

Wyśpiewał sukces!

14 grudnia 2021r. uczniowie ósmej klasy naszej szkoły wzięli udział w V Powiatowym Festiwalu Kultury Europejskiej, zorganizowanym przez Zespół Szkół w Czudcu. Jeden z nich – Kacper Sienkowski z kl. 8 b znów udowodnił, że muzyka „w duszy mu gra”. W kategorii „piosenka” wyśpiewał II miejsce, prezentując dwa utwory: jeden w języku polskim, a drugi – po angielsku. Swój występ uatrakcyjnił grą na klarnecie, który uwielbia. Gratulujemy sukcesu i czekamy na więcej!

Przygotowała: Magdalena Ząbik
Wpisał: Piotr Ziemba
17.12.2021