„Witajcie w świecie baśni” - pasowanie na czytelnika uczniów kl. I z Wiśniowej

14 stycznia 2011 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość Pasowania na Czytelnika uczniów klas pierwszych. Z tej okazji uczniowie z Koła Przyjaciół Biblioteki pod kierunkiem pani Wydro przygotowali przedstawienie „Witajcie w świecie baśni”.

Uczniowie z klasy Ia i Ib ze Szkoły Filialnej w Jazowej wraz ze swoimi paniami wychowawczyniami zjawili się na sali gimnastycznej na drugiej godzinie lekcyjnej. Przybyli też zaproszeni goście: nasza Pani dyrektor – Beata Włodyka, Pani Marta Ciosek z Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiśniowej, Zastępca Przewodniczącego Rady Rodziców Pan Marcin Lisak. Zjawili się też gościnnie uczniowie klasy drugiej i trzeciej oraz niektórzy nauczyciele.

Uczniowie z Koła Przyjaciół Biblioteki rozpoczęli przedstawienie, w którym nie zabrakło wesołych piosenek, zabawnych sytuacji i bajkowych bohaterów w wielobarwnych strojach. Gości, publiczność, a w szczególności pierwszaków powitała pani pedagog a następnie "Królowa Książka" i "Król Czytelnik". Do pary królewskiej dołączył również "Koszałek Opałek" i "Pinokio". Przeprowadzili zabawny dialog, przybliżyli program uroczystości, działalność biblioteki, wykazali się wiedzą i porozmawiali z pierwszakami.

Potem bajkowi bohaterowie poprosili pierwszaków o uważne obejrzenie scen z bajek oraz odgadywanie ich tytułów. Zobaczyć można było sceny ze znanych bajek ukazane z dużym poczuciem humoru: "pół żartem, pół serio". Na scenę wkroczyli "Fantazja" i "Reżyser". Pierwszą bajką była "Królewna Śnieżka". Owa królewna została ukazana, jako osoba nie zachowująca higieny, w przeciwieństwie do smerfnych krasnoludków ;). Kolejną bajką był "Czerwony Kapturek", śpiewający basem i dwa razy zjedzony przez złego wilka. Wystąpiła też babcia w świetnej charakteryzacji i zabawny wilk. Trzecia scena ukazana w przedstawieniu pochodziła z "Kopciuszka". Wszystko wydawać by się mogło w porządku: biedna sierota, pomocna wróżka, aż do...balu. Wtedy to, gdy z nóżki Kopciuszka spadł pantofel, okazało się, że nie umyła sobie ona nóg przed balem. Książę poczuł awersję :). Ostatnia scenka pochodziła ze "Śpiącej Królewny". Królewna przespała życie i wyszła z łóżka jako... staruszka :). Potem na scenę powrócili początkowi bohaterowie.

Pierwszaki dokonały uroczystego przyrzeczenia, że żadnej książki nie zniszczą, nie zgubią i, że będą oddawać wypożyczone książeczki w terminie. Złożoną przysięgę przypieczętowali "krwią" (w postaci czerwonej farby) odbijając paluszek na karcie z przyrzeczeniem.

Następnie "Królowa Książka" i "Król Czytelnik" dokonali uroczystego pasowania pierwszaków na czytelników.
Każdy uczeń otrzymał ufundowaną przez Radę Rodziców pamiątkową książeczkę "Lokomotywa" Juliana Tuwima, dyplom pasowania na czytelnika oraz zakładkę z Gminnej Biblioteki Publicznej. Pani Dyrektor zachęciła pierwszaków do czytania oraz do spędzenia ferii zimowych z książką. Następnie nowi czytelnicy udali się do sali klasy Ia, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców. Gdy wszyscy zjedli przygotowane słodkości, powrócili z powrotem na salę gimnastyczną. Tam dzieci rozpoczęły wesołą zabawę, w rytm skocznych piosenek. Zabawy przygotowały uczennice z Koła Przyjaciół Biblioteki.

Po pełnej uśmiechu zabawie uczniowie z klas pierwszych powrócili do swoich domów, a starsi koledzy i koleżanki wrócili do lekcyjnej rzeczywistości
01.02.2011